W przypadku dzieci najlepszym rozwiązaniem jest konto oszczędnościowe, które pozwoli wygodnie gromadzić środki na przyszłość. To również świetny sposób na pokazanie młodym ludziom korzyści wynikających z regularnego oszczędzania. Po co gromadzić środki w skarbonce, skoro możemy bez żadnych opłat gromadzić środki na specjalnym koncie dla dzieci i młodzieży. Warto jednak wiedzieć więcej o tym jak wybrać konto bankowe dla dzieci.
Konto dla dziecka – podstawowe informacje
Należy pamiętać, że główną część oferty banków stanowią konta dla nastolatków w wieku od 13 do 18 lat. Powód jest oczywisty. Osoba zyskuje zdolność do samodzielnego gospodarowania pieniędzmi na koncie dopiero po ukończeniu 13 roku życia. Mimo to, wiele banków proponuje również konto oszczędnościowe dla najmłodszych. Wtedy formalnym właścicielem konta jest rodzic, aż do momentu ukończenia przez dziecko 13 roku życia.
Oprocentowanie konta dla dzieci
Jednym z najważniejszych wyznaczników dobrego konta oszczędnościowego dla dziecka jest oprocentowanie. W zależności od różnych ofert, oprocentowanie na takich kontach waha się od 0,5 do nawet 3%. Warto także pamiętać, że niektóre banki proponują korzystny bonus. Przez pierwsze miesiące oprocentowanie jest wyższe co pozwala łatwo pomnożyć pierwsze, wpłacone środki.
Kolejnym ważnym wyznacznikiem konta są prowizje oraz dodatkowe opłaty. Powinniśmy zwrócić uwagę, czy bank nie pobiera dodatkowych opłat za prowadzenie konta oraz za kolejne wpłaty. Warto również szukać oferty, w której nie stracimy odsetek za wycofanie zgromadzonych środków.
Przekształcenie konta oszczędnościowego dla dziecka
Tak jak wspominaliśmy, po ukończeniu 13 roku życia, posiadacz konta zyskuje możliwość samodzielnego dysponowania zgromadzonymi środkami. Co natomiast dzieje się z kontem po uzyskaniu pełnoletności? W zdecydowanej większości przypadków konto zostanie po prostu przekształcone na wariant przeznaczony dla osób dorosłych. Oczywiście można także zamknąć konto w celu założenia lokaty w innym banku.