Powiedzenie głosi, że życie prywatne należy oddzielić grubą kreską od życia zawodowego. Jest ono niezwykle prawdziwe szczególnie w przypadku osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Jeśli posiadasz własną firmę, nie masz obowiązku zakładać oddzielnego konta bankowego dla firm. Biorąc jednak pod uwagę kilka istotnych aspektów, konto firmowe dla przedsiębiorców okazuje się niemalże niezbędne. Jak wybrać konto bankowe dla firm?

Dlaczego warto zdecydować się na konto firmowe?

Zarejestrowana działalność gospodarcza musi posiadać rachunek bankowy podany w CEIDG. Oczywiście można podać konto prywatne, ale w ten sposób ryzykujemy wiele nieprzyjemności. Konto bankowe jest potrzebne chociażby do uzyskania zwrotu podatku. Urząd Skarbowy może również skontrolować konto bankowe połączone z firmą. Prywatne zakupy, a także inna działalność niezwiązana z prowadzeniem działalności może zostać uznana przez fiskus za działania firmowe. Co za tym idzie, otrzymasz mniejszy zwrot podatku, a czasami będziesz się musiał także gęsto tłumaczyć. Choćby z tego względu przedsiębiorca powinien zdecydować się na wygodne konto firmowe.

Na co zwrócić uwagę zakładając konto firmowe?

Przy zakładaniu konta firmowego często kierujemy się tymi samymi zasadami co w przypadku konta osobistego. Liczymy na wygodę i funkcjonalność, a zatem oczekujemy dostępu do naszych środków przez Internet oraz aplikację mobilną. Staramy się również ograniczyć koszty, dlatego uważnie przeglądamy tabelę opłat i prowizji związanych z prowadzeniem konta firmowego.

Różnica pojawia się jednak chociażby w przypadku przelewów. Prowadząc działalność będziesz zarówno przyjmował jak i wysyłał przelewy znacznie częściej. Czasami będziesz potrzebował szybko uregulować zobowiązania wobec kontrahentów. Warto, aby Twoje konto posiadało możliwość bezpłatnego wykonania przynajmniej kilku przelewów błyskawicznych w ciągu miesiąca. Jeżeli współpracujesz z zagranicznymi kontrahentami, zwróć uwagę na koszty i prowizje związane z otrzymywaniem i zlecaniem przelewów zagranicznych.

Konto osobiste i firmowe w jednym banku

Odstępstwo od zasady, że należy oddzielać życie prywatne od zawodowego warto zrobić w kontekście wyboru jednego banku dla obu kont. Przelewy wewnętrzne wykonywane między rachunkami zarejestrowanymi w tym samym banku są przekazywane do realizacji znacznie szybciej, zwykle w ciągu kilku minut. Jeżeli zatem pragniesz mieć możliwość szybkiego przesyłania swojego wynagrodzenia na konto osobiste, warto posiadać oba konta w jednym banku.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Konta bankowe
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Wpływ merchandisingu na zachowania zakupowe klientów: Praktyczne wskazówki

Dowiedz się, jak merchandising wpływa na zachowania zakupowe klientów i jak dzięki niemu z…