Osoby zadłużone, nad którymi zbierają się czarne chmury postępowania komorniczego, myślą tylko o tym w jaki sposób uchronić swój majątek przed komornikiem. Aktualnie coraz więcej ludzi korzysta wyłącznie z bankowości elektronicznej. Coraz mniej osób nosi przy sobie gotówkę. Pamiętajmy jednak, że konto bankowe to tylko jeden z elementów majątku podlegającego egzekucji komornika. Czy istnieje sposób na konto bankowe bez komornika?

Dłużnicy poszukujący konta bankowego, które będzie bezpieczne przed komornikiem, nie mogą liczyć na dobre wiadomości. Wszystkie banki komercyjne w naszym kraju mają obowiązek aby w imieniu komornika wykonać egzekucję. Choć czasami można natrafić na reklamy oferujące możliwość założenia konta bez komornika, to najczęściej jest to zwykle chwyt marketingowy. O ile założenie takiego konta nie jest możliwe, o tyle są inne sposoby, dzięki którym dłużnik może uchronić swój rachunek bankowy przed postępowaniem komornika.

Kwota wolna od postępowania komorniczego

Zgodnie z przepisami prawnymi, komornik ma obowiązek pozostawić na koncie bankowym dłużnika kwotę w wysokości 75% minimalnego wynagrodzenia brutto. W roku 2018 kwota ta wynosi 2100 zł. A zatem, komornik jest zobowiązany pozostawić na naszym koncie każdego miesiąca 1575 zł.

Ponadto, nie wszystkie środki zgromadzone na koncie bankowym podlegają postępowaniu komorniczemu. Egzekucji nie podlegają środki uzyskane z alimentów, a także z niektórych świadczeń, np. Rodzina 500+. Problemem polega jednak na tym, że komornik nie ma obowiązku wnikać skąd pochodzą dane środki. Jeżeli zatem otrzymujemy alimenty lub świadczenia zwolnione z postępowania, warto otworzyć nowe konto bankowe wyłącznie z myślą o tych środkach. W ten sposób staną się one zabezpieczone przed zajęciem w procesie egzekutywy.

Czy istnieje sposób ochrony środków na koncie?

Tak jak już wspominaliśmy, każdy bank komercyjny zarejestrowany w Polsce ma obowiązek ścisłej współpracy z komornikiem. Sprawa jest jednak zupełnie inna jeżeli chodzi o konta zagraniczne. Komornik nie może zająć rachunku bankowego otworzonego w banku zarejestrowanym po za granicami naszego kraju.

Ewentualnym rozwiązaniem mogą być także wirtualne portfele internetowe, które formalnie nie są kontem bankowym. One także nie podlegają postępowaniu komorniczemu. Pamiętajmy jednak, że komornik wciąż ma do dyspozycji inne działania. Odpowiednia część wynagrodzenia z pracy może zostać zablokowana bezpośrednio u pracodawcy. Natomiast renta lub emerytura jest potrącana automatycznie przez ZUS.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Konta bankowe
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Wpływ merchandisingu na zachowania zakupowe klientów: Praktyczne wskazówki

Dowiedz się, jak merchandising wpływa na zachowania zakupowe klientów i jak dzięki niemu z…