Przedsiębiorcy prowadzący własną działalność gospodarczą, przy zakupie auta często stają przed podstawowym dylematem: Lepiej zdecydować się na kredyt samochodowy czy może leasing? O ile leasing z całą pewnością wymaga mniej formalności i jest zwyczajnie tańszy, dla firm jednoosobowych często lepszym rozwiązaniem będzie kredyt samochodowy na firmę. Co warto wiedzieć o tym rodzaju finansowania?

Jakie korzyści oferuje kredyt samochodowy?

Przede wszystkim, w umowie leasingowej właścicielem w trakcie jej trwania jest firma wypożyczająca auto. Po zakończeniu umowy klient ma możliwość wykupić auto za niższą cenę. W przypadku kredytu samochodowego, kupione auto od razu staje się Twoją własnością, o ile pojazd nie zostanie włączony jako dodatkowe zabezpieczenie kredytu. Firmy często mogą się także ubiegać o kredyt samochodowy na lepszych warunkach, dzięki czemu, całkowity koszt finansowania nie będzie stanowił większego wyzwania dla naszych zdolności finansowych.

Kredyt samochodowy można także amortyzować. W tej sytuacji, odsetki od rat kredytu możemy włączyć jako koszt uzyskania przychodu. W celu uzyskania takiej możliwości należy zarejestrować pojazd jako środek trwały należący do firmy. Jeżeli jednak umowa kredytowa uwzględnia zakupione auto jako dodatkowe zabezpieczenie kredytu, wtedy przedsiębiorca albo nie będzie miał możliwości amortyzacji, albo zostaną ona mocno ograniczona. To bardzo ważny aspekt, który należy mieć na uwadze w trakcie zawierania umowy kredytowej z bankiem.

Jakie wymogi stawia przed firmą kredyt samochodowy?

Należy także pamiętać, że kredyt samochodowy posiada pewne istotne wady. A mianowicie, wiąże się z większą liczbą formalności, przez co sfinalizowanie umowy może trać nawet kilka dni. W trakcie procedury, bank bardzo dokładnie sprawdza zdolność kredytową. Wymogi są tutaj bardziej rygorystyczne niż w przypadku leasingu. Co więcej, kredyt samochodowy znacznie mocniej osłabia Twoją zdolność kredytową niż aktywna umowa leasingowa.

To nie wszystkie minusy. Aby kredyt samochodowy był przyznany na atrakcyjnych warunkach, warto posiadać wkład własny. Najlepiej aby było to przynajmniej 10-20% wartości pojazdu. Decydując się na kredyt często musisz także znać konkretną markę, model i wersję wyposażenia samochodu jaki chcesz zakupić. Uzyskane środki możesz przeznaczyć wyłącznie na zakup auta. Dlatego też, kredyt samochodowy na firmę może być oczywiście atrakcyjnym rozwiązaniem, ale żeby tak się stało, kredytobiorca musi zwrócić uwagę na szereg istotnych czynników.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Kredyt samochodowy
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Jakie są zalety inwestowania w ETF-y na rynku globalnym?

Inwestowanie w fundusze ETF (Exchange Traded Funds) stało się jednym z najpopularniejszych…