Kupnu nowego auta zawsze towarzyszą wielkie emocje oraz radość z nowego nabytku. Zanim do tego dojdzie, spędzamy wiele godzin na przeglądaniu ogłoszeń oraz ofert salonów samochodowych. W końcu trafiamy na wymarzony model auta, jednak orientujemy się, że nie wystarczy nam na niego gotówki. Jeżeli pozwala nam na to sytuacja finansowa, bierzemy pożyczkę. Jak wybrać najlepszy kredyt samochodowy?

Wyznaczniki dobrego kredytu

O całkowitej kwocie jaką przyjdzie nam zapłacić za wzięcie kredytu informują trzy czynniki: oprocentowanie nominalne, RRSO, a także prowizja. Czasami dochodzi jeszcze ubezpieczenie, ale wiele ofert w tej sytuacji odliczy nam prowizję kredytową. Który z powyższych czynników jest najważniejszy? Oczywiście rzeczywista roczna stopa oprocentowania, czyli RRSO. To na podstawie tego wskaźnika obliczana jest kwota do spłaty całkowitej.

Dlaczego oprocentowanie nominalne często jest mniejsze i bardziej korzystne? No cóż, w pewnym sensie jest to chwyt marketingowy stosowany przez banki. Jest to jedynie marża od pożyczonej przez nas kwoty. Nie uwzględnia jednak innych kosztów finansowania, takich jak prowizje. Pamiętajmy o tym i zawsze miejmy na uwadze, że najlepszy kredyt samochodowy to taki, w którym mamy jak najniższe RRSO, a nie tylko oprocentowanie nominalne.

Kredyt samochodowy a kredyt gotówkowy

Wiele banków nie ma w swojej ofercie stricte kredytów samochodowych. Zamiast nich, klientowi proponuje się pożyczkę gotówką na dowolny cel. Takie rozwiązanie ma swoje plusy. Otrzymane środki możemy przeznaczyć także na inne opłaty, a nie tylko na zakup auta. Minusem są jednak wyższe koszty jakie poniesiemy otrzymując dany kredyt. W przypadku kredytu samochodowego koszty te są często niższe, a to ze względu na to, że auto stanowi dodatkowe zabezpieczenie naszego kredytu. Biorąc pożyczkę na auto musimy jednak znać konkretny model wraz z wersją wyposażenia. Dodatkowo, możemy zostać zobligowani do wykupienia polisy ubezpieczeniowej AC.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Kredyt samochodowy
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Usługi kompetentnego stomatologa

Dzisiaj znacznie łatwiej będzie nam zaradzić komplikacjom w sferze dotyczącej problemów z …