Ogromnym atutem działalności gospodarczej jest możliwość odliczania od podatków kosztów koniecznych do uzyskania przychodu. W związku z tym, przedsiębiorcy mają większe możliwości przy zakupie nowego auta na firmę. Tu pojawia się jednak arcyważne pytanie: Kredyt samochodowy czy leasing? Która z tych opcji okaże się lepsza i zagwarantuje firmie mniejsze koszty? Wiele zależy od naszych indywidualnych potrzeb.

Jakie możliwości daje kredyt samochodowy?

W przypadku kredytu samochodowego, firmy mogą liczyć na nieco lepsze warunki od osób fizycznych. Niemniej jednak, wciąż trzeba być przygotowanym na szereg niezbędnych formalności. Przed podpisaniem umowy kredytowej warto skonsultować się z osobą obytą w dziedzinie księgowości. Dowiemy się, jakie warunki musi spełniać kredyt samochodowy aby firma mogła wziąć pojazd w amortyzację. Aby taka opcja była możliwa, auto musi zostać zarejestrowane jako środek trwały, a także nie może być uwzględnione przez bank jako dodatkowe zabezpieczenie kredytu.

Leasing to mniejsze koszty?

Atuty leasingu są niezaprzeczalne: Mniej formalności, uproszczona procedura, mniejsze koszty ponoszone przez firmę. A dodatkowo, w przypadku leasingu, firma może odliczyć leasing operacyjny wrzucając go w koszty konieczne do uzyskania przychodu. W przypadku kredytów możemy odliczyć jedynie odsetki i dodatkowe koszty finansowania. Niezwykle dużym atutem jest także gwarancja na nowe auto, dzięki czemu, usterki i naprawy niepowstałe z naszej winy opłaci firma leasingowa. Uwzględniając tak bogatą listę zalet, odpowiedź na pytanie: kredyt samochodowy czy leasing wydaje się oczywista. A jednak, jest kilka minusów.

Przede wszystkim, umowa leasingowa może uwzględniać limit kilometrów. Jeżeli zostanie on przekroczony, firma naliczy nam dodatkowe koszty. Właścicielem auta w trakcie umowy jest firma leasingowa. Po jej upłynięciu otrzymujemy możliwość wykupienia samochodu na własność. Warto również wspomnieć, że auto może być użytkowane przez osoby trzecie, ale tylko po uzyskaniu odpłatnego upoważnienia od firmy leasingowej.

Który z wariantów jest lepszy?

Kredyt samochodowy gwarantuje firmie większą swobodę w użytkowaniu auta, które od razu staje się jej własnością. Wiąże się jednak z wyższymi kosztami oraz mniejszymi możliwościami amortyzacji. Z kolei leasing to mniejsze koszty, mniejsze formalności, ale za to również mniejsza swoboda w wykorzystywaniu auta, które formalnie należy do firmy leasingowej. Co zatem wybrać? Wszystko zależy od indywidualnych oczekiwań przedsiębiorcy.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Kredyt samochodowy
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Stulejka leczenie – metody, przebieg oraz zalecenia po zabiegu

Stulejka jest schorzeniem, które dotyczy głównie mężczyzn i polega na zwężeniu napletka, u…