Firmy coraz rzadziej decydują się na kredyt samochodowy. Dużo większą popularnością cieszy się natomiast leasing. To sprawia, że oferta kredytu na nowe auto dla firm zniknęła z wielu banków. Niemniej jednak, wciąż znajdziemy wielu kredytobiorców, u których uzyskamy taki rodzaj finansowania. Kredyt samochodowy dla firm jest często wybierany przez jednoosobowe działalności gospodarcze. Jakie korzyści niesie ze sobą taki kredyt?

Jakie korzyści płyną z kredytu na samochód dla firm?

Jak się okazuje, zalety takiego rozwiązania mogą być naprawdę duże. Przede wszystkim, właściciel biznesu ma możliwość odliczania niektórych odsetek rat na poczet opłat manipulacyjnych. Auto wzięte na firmę zyskuje również możliwość amortyzacji. Warunkiem jest jednak konieczność użytkowania samochodu przez okres dłuższy niż jeden rok, a także włączenie auta do majątku firmy jako środek trwały. Podliczając wszystkie korzyści, może się okazać, że odliczenia i amortyzacja może zwrócić nam bardzo istotną cześć zainwestowanej kwoty.

Koszty kredytu samochodowego na firmę

Koszty finansowania uwzględniają oczywiście: prowizję, oprocentowanie, a także konieczność zabezpieczenia kupowanego auta. W wielu bankach wymagana jest cesja praw z policy AC, a także prawo do przywłaszczenia samochodu w przypadku opóźnień w spłacie kredytu. Łączne koszty są niższe niż w przypadku kredytu dla osoby indywidualnej. Tak jak wspominaliśmy, nie wszystkie banki mają w swojej ofercie kredyt samochodowy dla firm. Taką ofertę znajdziemy jednak m.in. w: Idea Bank, Getin, PKO BP czy Raiffeisen Bank.

Kredyt samochodowy czy leasing?

Wielu przedsiębiorców decyduje się na wzięcie samochodu w leasing. Umowa ta często pozwala znacznie zmniejszyć koszty jakie ponosi firma. Niższe oprocentowanie raty leasingowej, możliwość wielu odliczeń, tarcza podatkowa. Takie rozwiązanie może mieć jednak pewne wady. Do najważniejszych należą: Limit kilometrów w umowie leasingowej, a także konieczność dokonywania wszelkich napraw i przeglądów w autoryzowanych stacjach obsługi. Co więcej, w trakcie umowy, właścicielem auta jest oczywiście firma leasingowa.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Kredyt samochodowy
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Przegląd możliwości: Wynajem długoterminowy pojazdów logistycznych

Koncept wynajmu długoterminowego pojazdów logistycznych zrodził się z rosnącej potrzeby fi…