Bank przed podjęciem decyzji o udzieleniu kredytu sprawdza naszą wiarygodność oraz zdolność kredytową. Częstą przeszkodą w sfinalizowaniu bankowej pożyczki jest negatywna historia w Biurze Informacji Kredytowej czyli BIK. Kredyt samochodowy bez BIK nie jest udzielany w żadnym z banków. W tej sytuacji pozostają nam trzy inne rozwiązania: poprawienie historii BIK, współkredytobiorca lub pożyczka pozabankowa.

Poprawienie złej historii BIK

Informacje o zadłużeniach oraz opóźnieniach w spłacaniu rat kredytu są przechowywane w BIK przez pięć lat. Istnieją jednak pewne sposoby, które sprawią, że bank spojrzy łaskawiej na naszą historię BIK. Przede wszystkim, należy zacząć od spłacenia wszystkich zobowiązań oraz pozbycie się limitów na kartach kredytowych. W ten sposób wpłyniemy korzystnie na nasz BIK. Nawet jeśli znajdują się tam negatywne informacje, ostatnie działania sprawią, że nasza aktualna zdolność kredytowa w oczach banku wzrośnie. To umożliwi wzięcie choćby mniejszego kredytu samochodowego.

Kredyt samochodowy ze współkredytobiorcą

Jeżeli nie masz możliwości poprawienia historii BIK, rozwiązaniem może być współkredytobiorca o dobrej zdolności kredytowej. Bank sprawdza co prawda zdolność obu osób, ale w tej sytuacji, dobra ocena kredytobiorcy może zredukować wpływ naszej sytuacji. Współkredytobiorcą może być zarówno osoba bliska jak również ktoś zupełnie obcy. Pamiętajmy, że w sytuacji problemów ze spłatą zobowiązań, problemy dotkną zarówno nas jak i współkretydobiorcę.

Pożyczka pozabankowa na samochód

O ile banki mają obowiązek sprawdzania BIK, o tyle nie mają go firmy pozabankowe. Jeżeli dwa powyższe rozwiązania nie wchodzą w grę, możemy skorzystać z tej opcji. Ma ona jednak pewne ograniczenia. Przede wszystkim, pożyczkodawcy zwykle nie udzielają wysokich pożyczek bez weryfikowania BIK (zwykle są to kwoty do 10 tys. złotych). Po drugie, niektóre firmy rzeczywiście nie sprawdzają BIK, ale za to mogą sprawdzić inne bazy takie jak: BIG, ERIF lub KRD.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Kredyt samochodowy
Możliwość komentowania jest wyłączona.

Zobacz również

Pożądane samochody sportowe – wynajem z pasją

Początek przygody z pożądanymi samochodami sportowymi Jazda samochodem sportowym to marzen…